Dzięki ocenie ryzyka zawodowego możliwa jest poprawa bezpieczeństwa pracy pracowników za pomocą procesu analizowania i wyznaczania dopuszczalności ryzyka zawodowego. Powinna ona znajdować się na każdym stanowisku, dlatego jest jednym z ważniejszych dokumentów w firmie. Odpowiedzialny za nią jest pracodawca, ale wykonują ją osoby uprawnione lub kompetentny zespół. Wybór metody oceny ryzyka zawodowego jest określany na samym początku i może być zależny od wielu zmiennych.
Dzięki poniższym artykułom ułatwimy Ci dylemat w postaci wyboru najlepszej metody oceny ryzyka zawodowego. Niezależnie od rodzaju parametrów na jakich skupisz się najbardziej, czy to będą konsekwencje jakie wiąże ze sobą wypadek przy pracy, długość ekspozycji na zagrożenie, czy prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożenia (metoda Risk Score), czy też będziesz chciał to powiększyć o liczbę osób narażonych (metodę pięciu kroków), a może o możliwość uniknięcia lub ograniczania szkody (metoda analizy bezpieczeństwa pracy – JSA). Jeśli jednak chcesz się skupić tylko na dwóch parametrach jak np. stopień szkód i prawdopodobieństwo szkód zdarzenia, wtedy polecamy metodę PHA. Jeśli myślisz o innym podziale zachęcamy do przyjrzenia się metodom:
- dedukcyjnym (od ogółu do szczegółu np. metoda analizy drzewa błędu FTA),
- indukcyjnym (od szczegółu do ogółu - analiza bezpieczeństwa pracy JSA, analiza rodzaju błędu i skutków FMEA itp.),
- ilościowym (do których zalicza się studium zagrożeń i zdolności operacyjnych (HAZOP), analiza bezpieczeństwa procesu (PSA)
- jakościowym podzielone na trzy grupy (matrycowe PHA, PN-N-18002 itp.; wskaźnikowe: Risk Score, WPR, metoda pięciu kroków; grafy ryzyka).
Jak widać jest wiele możliwości kategoryzowania ryzyka, które możesz wybrać. Mamy nadzieję, że dzięki naszym artykułom ułatwimy Ci ten wybór! Pamiętaj, że niezależnie od metody na jakiej się skupisz, najważniejsze jest zdrowie pracowników, a także poprawa jakości funkcjonowania systemu ochrony!