Metoda wskaźników kluczowych inaczej zwana metodą KIM jest stosowana dla oceny ryzyka zawodowego związanego z ręcznymi pracami transportowymi. Wykorzystywana jest przy czynnościach takich jak: ciągnięcie i pchanie i/lub podnoszenie, trzymanie i przenoszenie. Przy określaniu parametrów ryzyka bierze się pod uwagę tabelę zawierającą punktacje dla masy produktu, postaw ciała, warunków pracy, czasu, w którym wykonywana jest czynność, a także dla prędkości ruchu.
Metoda chronometrażowo-tabelaryczna jest jedną z najpopularniejszych metod oceny wydatku energetycznego. Skupia się na pozycji ciała, zaangażowanej grupie mięśni, stopnia ciężkości pracy oraz czasie wykonywania czynności.
Metoda REBA została nazwana szybką metodą pomiaru obciążenia czynnościowego oraz mięśniowo-szkieletowego całego ciała w trakcie wykonywania zadań związanych z pracą. Swoją uwagę skupia na pozycjach ciała (szyi, tułowia, kończyn dolnych, ramion, przedramion, nadgarstka), zakresie ruchu, obciążeniu zewnętrznym, stosowanej sile, intensywności pracy mięśni, a także rodzaju chwytu. Stosowana jest przy stanowiskach wykonujących czynności często w niefizjologicznej, wymuszonej pozycji ciała oraz wymagających dużego wysiłku fizycznego.
Metoda OWAS skupia się na określeniu położenia tułowia, ramion, nóg, a także obciążeniu zewnętrznym. Celem metody jest ujawnienie i ewentualna korekta niepożądanych pozycji poprzez modyfikacje stanowisk pracy, a także poinformowanie pracowników o tym jak prawidłowo zapobiegać powstaniu skutków narażenia na zagrożenie. Wykorzystywana jest najczęściej w sytuacjach, gdzie występuje dużo różnych pozycji. W celu wyznaczenia obciążenia należy nadać pozycji odpowiedni kod i za pomocą tabeli określić jego kategorie.
Ocena obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego metodą RULA bierze pod uwagę obciążenie ramienia, przedramienia, nadgarstka, skręcenia nadgarstka, szyi, tułowia i nóg. Metodę tą można zastosować na bardzo różnych stanowiskach pracy od administracyjno-biurowych po pracę wykonywane w bardzo niekorzystnych warunkach pracy. Zaletą metody RULA jest szybkość i łatwość w wykonaniu.