Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ocena obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego

Dolegliwości jakie powstają przy nieprawidłowym obciążeniu układu mięśniowo-szkieletowym to przede wszystkim ból, ale również poczucie mrowienia, sztywności mięśni itp. Czynniki, które mogą je powodować można podzielić na pozazawodowe (wiek, płeć, wzrost, masa, itp.) i zawodowe (poziom wysiłku fizycznego, pozycja przyjmowana podczas pracy, konieczność ręcznego przemieszczania ciężarów, itp.). Pracodawca jest odpowiedzialny zapewnić każdemu pracownikowi bezpieczne i higieniczne warunki pracy, które nie spowodują nadmiernego obciążenia mięśniowo-szkieletowego. Dla lepszej efektywności zarządzania ryzykiem zawodowym może skorzystać z pomocy pracowników służby BHP, a także lekarzy medycyny pracy. Niestety polskie przepisy nie określają czynników współoddziałujących za obciążenie fizyczne, określają jedynie największy dopuszczalny ciężar przy ręcznych pracach transportowych oraz maksymalny wydatek energetyczny. Podczas wyboru metody należy na początku zapoznać się z specyfikacją stanowiska pracy, a także ocenić co chcemy wziąć pod uwagę, czy to będzie obciążenie statyczne w określonym czasie (OWAS), czy może jednak chcemy uwzględnić siłę połączoną z pozycją ciała (RULA), a może zależy nam na ocenie ręcznych prac transportowych (KIM), jeśli jednak chcemy wziąć pod uwagę inne czynniki, warto zapoznać się z przedstawionymi przez nas materiałami, które ułatwią ich zrozumienie i pomogą w odpowiednim zastosowaniu.

Dzięki materiałom przedstawionym na naszej stronie poznasz właściwości danej metody oceny obciążenia mięśniowo-szkieletowego i będziesz w odpowiedni sposób mógł dobrać metodę do zagrożenia. Pamiętajmy, że bezpieczna praca przyczynia się do zmniejszenia wypadków przy pracy i chorób zawodowych!

Wskaźnik ryzyka CTD – najważniejsze informacje
Wskaźnik ryzyka CTD Risk Index stosowany jest do przewidywania stopnia obciążenia mięśniowo-szkieletowego kończyny górnej. Opracowany został na podstawie badań przeprowadzonych w różnych warunkach pracy, tj. wśród przetwórców mięsa i drobiu, producentów odzieży, producentów metali itp.
Czytaj więcej
Metoda NIOSH - obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego
Do wyznaczenia zaleceń wartości granicznej masy, która nie może zostać przekroczona ze względu na obciążenie pracą, wykorzystuje się metodę obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego NIOSH (ocena obciążenia podczas przemieszczania ładunków), zawartą w normie PN-EN 1005-2+A1:2010.
Czytaj więcej
Obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego na zamówienie
Nasza firma oferuje ocenę obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego na zamówienie. Jest to dokument sporządzony na indywidualne zamówienie specjalnie pod specyfikę Twojej firmy na wybranym przez Ciebie stanowisku pracy. Wystarczy tylko zakupić produkt z dopiskiem "na zamówienie", a my skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia szczegółów.
Czytaj więcej
Metoda MAC (Karta Oceny Ręcznych Prac Transportowych)
Metoda MAC wykorzystywana jest przy ręcznych pracach transportowych dla czynności podnoszenia, przenoszenia, a także przy pracach zespołowych. Skupia się na takich czynnikach jak: masa ładunku/częstotliwość przenoszenia, odległość rąk od dolnego odcinka kręgosłupa, podnoszenie w pionie/asymetria tułowia i ładunku, skręcenie tułowia i przechył boczny, ograniczenie postaw, przechwycenie ładunku, stan nawierzchni i czynniki środowiska. W celu bardziej precyzyjnego określenia postawy ciała wykorzystuje się ilustracje, a także schemat.
Czytaj więcej
Metoda Wskaźników Kluczowych (KIM – Key Item Method)
Metoda wskaźników kluczowych inaczej zwana metodą KIM jest stosowana dla oceny ryzyka zawodowego związanego z ręcznymi pracami transportowymi. Wykorzystywana jest przy czynnościach takich jak: ciągnięcie i pchanie i/lub podnoszenie, trzymanie i przenoszenie. Przy określaniu parametrów ryzyka bierze się pod uwagę tabelę zawierającą punktacje dla masy produktu, postaw ciała, warunków pracy, czasu, w którym wykonywana jest czynność, a także dla prędkości ruchu.
Czytaj więcej
Ocena obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego metodą REBA
Metoda REBA została nazwana szybką metodą pomiaru obciążenia czynnościowego oraz mięśniowo-szkieletowego całego ciała w trakcie wykonywania zadań związanych z pracą. Swoją uwagę skupia na pozycjach ciała (szyi, tułowia, kończyn dolnych, ramion, przedramion, nadgarstka), zakresie ruchu, obciążeniu zewnętrznym, stosowanej sile, intensywności pracy mięśni, a także rodzaju chwytu. Stosowana jest przy stanowiskach wykonujących czynności często w niefizjologicznej, wymuszonej pozycji ciała oraz wymagających dużego wysiłku fizycznego.
Czytaj więcej
Ocena obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego metodą OWAS
Metoda OWAS skupia się na określeniu położenia tułowia, ramion, nóg, a także obciążeniu zewnętrznym. Celem metody jest ujawnienie i ewentualna korekta niepożądanych pozycji poprzez modyfikacje stanowisk pracy, a także poinformowanie pracowników o tym jak prawidłowo zapobiegać powstaniu skutków narażenia na zagrożenie. Wykorzystywana jest najczęściej w sytuacjach, gdzie występuje dużo różnych pozycji. W celu wyznaczenia obciążenia należy nadać pozycji odpowiedni kod i za pomocą tabeli określić jego kategorie.
Czytaj więcej
Ocena obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego metodą RULA
Ocena obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego metodą RULA bierze pod uwagę obciążenie ramienia, przedramienia, nadgarstka, skręcenia nadgarstka, szyi, tułowia i nóg. Metodę tą można zastosować na bardzo różnych stanowiskach pracy od administracyjno-biurowych po pracę wykonywane w bardzo niekorzystnych warunkach pracy. Zaletą metody RULA jest szybkość i łatwość w wykonaniu.
Czytaj więcej
Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 442 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-03
Szybko profesjonalny dokument, jak zwykle. Polecam
2024-10-02
Bardzo wysoko oceniam. Dziękuję
pixel