Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Metoda kalkulatora ryzyka

2022-05-05
Metoda kalkulatora ryzyka

Metoda kalkulatora ryzyka - wiadomości ogólne

Metoda kalkulatora ryzyka zawodowego definiowana jest jako ocena ryzyka zawodowego, w której poziomuje się ryzyko za pomocą szacowania trzech parametrów, takich jak: prawdopodobieństwo zdarzenia, ekspozycja na zagrożenia oraz jego skutki. Wynik wyznacza się za pomocą nomogramu stworzonego w oparciu o dane statystyczne dla zdarzeń podobnych, np. zdarzeń niebezpiecznych, poważanych, gdzie występują maszyny do obróbki drewna itp. Celem nomogramu jest wartościowanie ryzyka związanego z konkretnym zdarzeniem, dla którego został opracowany.

Metoda kalkulatora ryzyka - sposób wyznaczania

Metoda kalkulator ryzyka cechuje się szybkim wyznaczaniem ryzyka zawodowego. Polega na umieszczeniu punktów na wcześniej przygotowanym nomogramie następnie połączeniu miejsc linią prostą, aż do przecięcia z centralną pionową linią zwaną również linią odbicia, przez punkt określający skutek zdarzenia, aż do przecięcia z pionową linią poziomu ryzyka.
Ocenę ryzyka zawodowego metodą kalkulatora ryzyka (nomogram ryzyka) rozpoczyna się od identyfikacji skutków.

Tabela 1. Identyfikacja konsekwencji (skutków)

metoda kalkulatora ryzyka - Identyfikacja konsekwencji - orz.pl

Kolejnym krokiem jest oszacowanie ekspozycji na zagrożenie w % czasu. Należy oszacować jak często i jak długo konkretna osoba jest narażona na zagrożenie i wybrać najbardziej odpowiednią kategorię narażenia na danej linii podparte tabelą poniżej.


Tabela 2. Oszacowanie ekspozycji na zagrożenie (% czasu)

metoda kalkulatora ryzyka - Oszacowanie ekspozycji na zagrożenie - orz.pl

Ostatnim krokiem jest oszacowanie prawdopodobieństwa wystąpienia konsekwencji, gdy dana osoba zostanie narażona na zagrożenie, następnie należy wybrać odpowiednią kategorię prawdopodobieństwa z lewej linii słupka ekspozycji, biorąc pod uwagę również tabelę 3.


Tabela 3. Oszacowanie prawdopodobieństwa zdarzenia

metoda kalkulatora ryzyka - oszacowanie prawdopodobieństwa zdarzenia - orz.pl

 

Po oszacowaniu parametrów potrzebnych do wyznaczenia poziomu ryzyka za pomocą kalkulatora ryzyka należy za pomocą schematu wybrać odpowiedni poziom.

Kalkulator ryzyka - orz.pl

Schemat 1. Kalkulator ryzyka

Tabela 4. Wartościowanie poziomu ryzyka

metoda kalkulatora ryzyka - wartościowanie poziomu ryzyka - orz.pl


Metoda kalkulatora ryzyka - przykład wykorzystania

Pracownik jest zatrudniony na stanowisku stolarz jednym z zadań na stanowisku pracy jest przecinanie desek na pilarce tarczowej. Czynność ta zajmuje mu około 3 godziny. W przeciągu ostatnich 6 lat pracownicy mieli 8 wypadków polegających na urazie dłoni i palców, z czego dwa z nich skończyły się częściową amputacją. Za pomocą tabel 1-3 i schematu przedstawiającego kalkulator ryzyka należy nanieść odpowiednie punkty wartości i określić poziom ryzyka.


Szacowanie parametrów ryzyka

Prawdopodobieństwo zdarzenia: często,
Ekspozycja na zagrożenie: 3h - około 35%,
Skutki zdarzenia: utrata dwóch palców.


Wartościowanie ryzyka

Za pomocą naniesionych punktów na pionowe linie prawdopodobieństwa i ekspozycji kalkulatora rysujemy linię (czerwoną) do linii odbicia, a następnie z otrzymanego punktu przecięcia linię prostą przez trochę wyższy punkt niż utrata palca na pionowej linii skutków, aż do linii poziomu ryzyka. Czerwona linia kończy się w obszarze poziomu ryzyka C - daje to ryzyko umiarkowane, możliwe do akceptacji, w sytuacji gdy koszty jego redukcji przewyższają korzyści.

metoda kalkulatora ryzyka - przykład - orz.pl

Metoda kalkulatora ryzyka - podsumowanie

Metoda kalkulatora ryzyka uważana jest za bardzo prostą metodę, zwaną również monogram ryzyka lub nomogram ryzyka. Parametry ryzyka jakie bierze się pod uwagę są podobne, jak w metodzie Risk Score. W metodzie wykorzystuje się badania statystyczne oraz nomogram, na którym naniesione są poziomy danych parametrów, a także kategorie wartości ryzyka. Plusem jest możliwość korzystania z tabel, ale również patrząc na sam kalkulator ryzyka można wyznaczyć jego poziom, mając odpowiednie dane.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 387 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-24
Świetny sklep i szybka obsługa, POLECAM
2024-04-12
Polecam.
pixel