Metoda kalkulatora ryzyka
Metoda kalkulatora ryzyka - wiadomości ogólne
Metoda kalkulatora ryzyka zawodowego definiowana jest jako ocena ryzyka zawodowego, w której poziomuje się ryzyko za pomocą szacowania trzech parametrów, takich jak: prawdopodobieństwo zdarzenia, ekspozycja na zagrożenia oraz jego skutki. Wynik wyznacza się za pomocą nomogramu stworzonego w oparciu o dane statystyczne dla zdarzeń podobnych, np. zdarzeń niebezpiecznych, poważanych, gdzie występują maszyny do obróbki drewna itp. Celem nomogramu jest wartościowanie ryzyka związanego z konkretnym zdarzeniem, dla którego został opracowany.
Metoda kalkulatora ryzyka - sposób wyznaczania
Metoda kalkulator ryzyka cechuje się szybkim wyznaczaniem ryzyka zawodowego. Polega na umieszczeniu punktów na wcześniej przygotowanym nomogramie następnie połączeniu miejsc linią prostą, aż do przecięcia z centralną pionową linią zwaną również linią odbicia, przez punkt określający skutek zdarzenia, aż do przecięcia z pionową linią poziomu ryzyka.
Ocenę ryzyka zawodowego metodą kalkulatora ryzyka (nomogram ryzyka) rozpoczyna się od identyfikacji skutków.
Tabela 1. Identyfikacja konsekwencji (skutków)
Kolejnym krokiem jest oszacowanie ekspozycji na zagrożenie w % czasu. Należy oszacować jak często i jak długo konkretna osoba jest narażona na zagrożenie i wybrać najbardziej odpowiednią kategorię narażenia na danej linii podparte tabelą poniżej.
Tabela 2. Oszacowanie ekspozycji na zagrożenie (% czasu)
Ostatnim krokiem jest oszacowanie prawdopodobieństwa wystąpienia konsekwencji, gdy dana osoba zostanie narażona na zagrożenie, następnie należy wybrać odpowiednią kategorię prawdopodobieństwa z lewej linii słupka ekspozycji, biorąc pod uwagę również tabelę 3.
Tabela 3. Oszacowanie prawdopodobieństwa zdarzenia
Po oszacowaniu parametrów potrzebnych do wyznaczenia poziomu ryzyka za pomocą kalkulatora ryzyka należy za pomocą schematu wybrać odpowiedni poziom.
Schemat 1. Kalkulator ryzyka
Tabela 4. Wartościowanie poziomu ryzyka
Metoda kalkulatora ryzyka - przykład wykorzystania
Pracownik jest zatrudniony na stanowisku stolarz jednym z zadań na stanowisku pracy jest przecinanie desek na pilarce tarczowej. Czynność ta zajmuje mu około 3 godziny. W przeciągu ostatnich 6 lat pracownicy mieli 8 wypadków polegających na urazie dłoni i palców, z czego dwa z nich skończyły się częściową amputacją. Za pomocą tabel 1-3 i schematu przedstawiającego kalkulator ryzyka należy nanieść odpowiednie punkty wartości i określić poziom ryzyka.
Szacowanie parametrów ryzyka
Prawdopodobieństwo zdarzenia: często,
Ekspozycja na zagrożenie: 3h - około 35%,
Skutki zdarzenia: utrata dwóch palców.
Wartościowanie ryzyka
Za pomocą naniesionych punktów na pionowe linie prawdopodobieństwa i ekspozycji kalkulatora rysujemy linię (czerwoną) do linii odbicia, a następnie z otrzymanego punktu przecięcia linię prostą przez trochę wyższy punkt niż utrata palca na pionowej linii skutków, aż do linii poziomu ryzyka. Czerwona linia kończy się w obszarze poziomu ryzyka C - daje to ryzyko umiarkowane, możliwe do akceptacji, w sytuacji gdy koszty jego redukcji przewyższają korzyści.
Metoda kalkulatora ryzyka - podsumowanie
Metoda kalkulatora ryzyka uważana jest za bardzo prostą metodę, zwaną również monogram ryzyka lub nomogram ryzyka. Parametry ryzyka jakie bierze się pod uwagę są podobne, jak w metodzie Risk Score. W metodzie wykorzystuje się badania statystyczne oraz nomogram, na którym naniesione są poziomy danych parametrów, a także kategorie wartości ryzyka. Plusem jest możliwość korzystania z tabel, ale również patrząc na sam kalkulator ryzyka można wyznaczyć jego poziom, mając odpowiednie dane.