Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2022-01-03

Nasza dokumentacja jest zaktualizowana o COVID-19 !

Koronawirus – najważniejsze informacje

Na świecie pojawiło się nowe zagrożenie, które na dzień dzisiejszy wywraca świat do góry nogami, mowa tu o koronawirusie (COVID-19) wywoływanego przez wirusa SARS-CoV-2, przez który został wprowadzony na terenie Rzeczpospolitej Polskiej stan epidemii. Koronawirus przenoszony jest drogą kropelkową. Występuje on praktycznie w każdych warunkach gdzie przebywają ludzie. Szczególnym problemem jest, gdy zakład wykonuje pracę skooperowaną, to znaczy, że pracownicy pracują wspólnie w bliskim kontakcie w jednym miejscu i czasie. W lepszej sytuacji są firmy, gdzie możliwe jest wykonywanie czynności w bezpiecznej od siebie odległości lub pracy zdalnej, albo jako teleprace. Ważne jest aby zapamiętać, że do transmisji wirusa SARS-CoV-2 dochodzi przy bliskim kontakcie z osobą zakażoną. W ostatnim czasie (na początku grudnia 2021) ujawnił się nowy wariant zwany Omikronem, które powodują zwiększenie zaraźliwość wirusa, dlatego należy wciąż dokładnie przestrzegać ogólnych zaleceń związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Naukowcy na całym świecie pracują nad wynalezieniem i opracowaniem metod leczenia choroby COVID-19.

Koronawirus, a dokumentacja oceny ryzyka zawodowego

Według Kodeksu pracy art. 207 § 2 oraz art. 226, które określają obowiązki ochrony zdrowia i życia pracujących przez zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy za pomocą najnowszych rozwiązań nauki i techniki. Jednym z podstawowych elementów, dzięki którym możliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa jest oceny ryzyka zawodowego (ORZ), która określa jakie zagrożenia pojawiają się na stanowisku pracy. Występuje w kilku różnych metodach od najbardziej popularnej Risk Score, po metodę PN-EN-18002, PHA, kończąc na metodach, które mają najwięcej czynników, czyli JSA i Pięciu Kroków. ORZ nie powinna być wykonywać jednorazowo, podczas gdy powstaje stanowisko pracy, powinna być ona sporządzona i sukcesywnie modyfikowana.

Po wprowadzeniu na terenie Polski stanu epidemii zgodnie z zaleceniami Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej należało zaktualizować dokumentacje oceny ryzyka zawodowego o zagrożenie spowodowane przez wirusa SARS-CoV-2. Przygotowane przez naszych specjalistów oceny ryzyka zawodowego posiadają aktualizację o COVID-19, dodatkową zaletą jest fakt, że jest on bardzo obszernie opisany i posiada szereg zaleceń dzięki, którym możliwa będzie skuteczna walka z wirusem. Oprócz zagrożeń pojawiających się przez koronawirusa również zostały szeroko opisane inne zagrożenia, które mogą pojawić się na danym stanowisku pracy. Jednak jeśli twoja firma posiada pełną dokumentacje i nie jest Ci na rękę modyfikacja całego dokumentu, a masz pewność, że wszystkie zagrożenia są aktualne, to zachęcamy do kupna oceny ryzyka zawodowego czynnika biologicznego. Jest ona pełnowartościowym dokumentem, który dopinasz tylko do posiadanej przez Ciebie dokumentacji i przez to żadna kontrola Państwowej Inspekcji Pracy, bądź Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie będzie Ci straszna.
Nasza dokumentacja wysyłana jest w formie edytowalnej (.docx) co powoduje, że z łatwością będziesz mógł ją modyfikować i przystosować do specyfiki firmy.

Akty prawne, a koronawirus

Zgodnie z Kodeksem pracy (Dz.U.2020.1320) art. 207 § 2 i art. 226, a także ogólnym przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U.2003.169.1650) § 39(a) pracodawca zobowiązany jest oceniać i dokumentować ryzyko zawodowe występujące podczas wykonywaniu prac.

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 387 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-12
Wszystko ok, transakcja przebiegła pomyślnie.
2024-03-15
Delikatne opóźnienie w wysyłce.
pixel