Jakie są etapy oceny ryzyka zawodowego?
2022-09-15
Ocena ryzyka zawodowego jest obowiązkowa. Na podstawie tej oceny pracodawca wprowadza rozwiązania, które mają ograniczyć i zminimalizować zagrożenie wypadkiem na konkretnych stanowiskach.
Ocenę ryzyka zawodowego można przeprowadzić w prosty sposób. Jakie są etapy oceny ryzyka zawodowego?
- Zebranie informacji - niezbędne do tego jest poznanie zakładu pracy, dla którego ma być sporządzona ocena ryzyka zawodowego. Bardzo ważnym aspektem jest rozmowa z pracodawcą i pracownikami wykonującymi obowiązki na danym stanowisku. To oni najlepiej znają specyfikę swojego miejsca pracy.
- Identyfikacja zagrożeń - czyli podstawa oceny ryzyka zawodowego. Uwzględnia się m. in. przepisy, doświadczenie swoje i pracowników zebrane w wywiadzie.
- Oszacowanie ryzyka - ocena jak duże jest ryzyko choroby lub wypadku na danym stanowisku.
- Określenie działań eliminujących i ograniczających ryzyko zawodowe.
- Udokumentowanie wyników oceny ryzyka zawodowego - musi uwzględniać wymagania z 39 a ust. 3 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Etapowe podejście do oceny ryzyka zawodowego jest powszechne nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Sprawdza się przede wszystkim w małych i średnich przedsiębiorstwach.
Pokaż więcej wpisów z
Wrzesień 2022