Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie obowiązki ma pracodawca w zakresie oceny ryzyka zawodowego?

2022-08-30
Jakie obowiązki ma pracodawca w zakresie oceny ryzyka zawodowego?

Jakie obowiązki ma pracodawca w zakresie oceny ryzyka zawodowego? Obowiązki związane z oceną ryzyka zawodowego przez pracodawcę są określone w przepisach art. 226 Kodeksu pracy.

Art. 226 Kodeks pracy - Ocena, dokumentowanie i informowanie pracowników o ryzyku zawodowym

Pracodawca:                                                      

  1. ocenia i dokumentuje ryzyko zawodowe związane z wykonywaną pracą oraz stosuje niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające ryzyko;
  2. informuje pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą, oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami.

Jakie obowiązki ma pracodawca w zakresie oceny ryzyka zawodowego?

Dodatkowo art. 237(11a) mówi, że pracodawca powinien konsultować z pracownikami lub ich przedstawicielami wszystkie działania związane z BHP, w tym te dotyczące oceny ryzyka zawodowego na stanowisku pracy oraz informować pracowników o tym ryzyku.

W celu prawidłowej realizacji obowiązku związanego ze środkami zmierzającymi do ograniczania ryzyka zawodowego, pracodawca ma obowiązek dokonywać na swój koszt badania i pomiary czynników szkodliwych, a także rejestrować i przechowywać wyniki tych badań, a także pomiarów oraz udostępnić je pracownikom.

Ocena ryzyka zawodowego to nie działanie jednorazowe. Pracodawca jest zobowiązany do systematycznego przeprowadzania oceny ryzyka zawodowego, w szczególności jeśli zaszły jakieś zmiany techniczne i organizacyjne.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 414 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-26
Polecam, świetny sklep
2024-05-26
Super sklep
pixel