Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak określić wymagania stanowiska pracy w ryzyku zawodowym?

2022-09-15
Jak określić wymagania stanowiska pracy w ryzyku zawodowym?

Możemy wyróżnić kilka kategorii wymagań stanowiska pracy w ocenie ryzyka zawodowego. Są to:

  • Szkolenia BHP
  • Badania lekarskie
  • Badania psychologiczne
  • Pomieszczenie pracy
  • Stanowisko pracy
  • Poziom przygotowania zawodowego
  • Organizacja pracy
  • Maszyny, urządzenia techniczne i narzędzia pracy
  • Środki ochrony indywidualnej

Każde z powyższych zagadnień należy „rozebrać na czynniki pierwsze” i dokonać analizy, czy ta kwestia/sprawa jest wymagana na danym stanowisku, nie jest wymagana na danym stanowisku, czy nie dotyczy danego stanowiska pracy.

Jak określić wymagania stanowiska pracy w ryzyku zawodowym?

Pierwszą ważną kwestią są szkolenia BHP. Należy określić, czy na danym stanowisku jest wymagane szkolenie wstępne i szkolenie okresowe BHP. Tu sytuacja jest jasna. Szkolenia wstępne i okresowe są wymagane i obowiązkowe na każdym stanowisku pracy. Szkolenie wstępne nie jest wymagane jedynie w przypadku, gdy pracownik podejmuje pracę na tym samym stanowisku, na którym pracował u poprzedniego pracodawcy bezpośrednio przed zawarciem umowy o pracę. Nie zmienia to jednak faktu, iż w ocenie ryzyka zawodowego szkolenie wstępne zawsze jest zaznaczone jako wymagane.

Kolejną sprawą są badania lekarskie. Możemy wyróżnić tu badania wstępne, okresowe i specjalistyczne. Tak jak badania wstępne i okresowe są wymagane na każdym stanowisku pracy, tak specjalistyczne są konieczne tylko przy wybranych zawodach.

Badania psychologiczne – jest wiele stanowisk na których obligatoryjnie, czyli obowiązkowo należy wykonać badania psychologiczne. Są to między innymi takie zawody, jak: piloci, kontrolerzy ruchu, policjanci, wojskowi, kierowcy, maszyniści, osoby pracujące z materiałami wybuchowymi i wiele innych. Jednak większości zawodów to nie dotyczy.

Następną sprawą jest poziom przygotowania zawodowego. Należy ustalić czy na danym stanowisku pracy jest wymagany odpowiedni wiek (czy pracownik musi być pełnoletni), czy wymagane jest wykształcenie kierunkowe lub przygotowanie zawodowe oraz czy wymagane są uprawnienia do pracy na stanowisku.

Kolejne wymagania na stanowisku pracy dotyczą pomieszczenia pracy, stanowiska pracy i organizacji pracy. Należy zapoznać się z przepisami określającymi takie sprawy jak: wymagana wysokość na stanowisku pracy, zakres koniecznej temperatury, konieczna powierzchnia robocza i tak dalej.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak: środki ochrony indywidualnej, maszyny, urządzenia techniczne i narzędzia pracy, np. jakie wymagania bhp obowiązują.

W naszym sklepie orz.pl kupisz oceny ryzyka zawodowego z określonymi, szczegółowymi wymaganiami stanowiska pracy.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 394 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-12
Zawsze na czas perfekcyjnie przygotowane
2024-04-26
polecam
pixel