Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co grozi za brak oceny ryzyka zawodowego?

2022-08-30
Co grozi za brak oceny ryzyka zawodowego?

Ocena ryzyka zawodowego jest obowiązkowa. To pracodawca odpowiada za przeprowadzenie jej w firmie. Brak oceny ryzyka zawodowego to niewywiązanie się pracodawcy z obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy względem pracownika. Co grozi za brak oceny ryzyka zawodowego? Zgodnie z art. 283 Kodeksu pracy konsekwencje dla pracodawcy mogą powodować nałożenie kary grzywny w wysokości od 1000 zł do 30 000 zł. W czasie kontroli inspektor Państwowej Inspekcji Pracy może także wydać nakaz dokonania oceny ryzyka zawodowego w ustalonym terminie. Wg art. 226 k.p. brak oceny ryzyka zawodowego oraz niestosowanie niezbędnych środków profilaktycznych zmniejszających ryzyko zawodowe stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Niezastosowanie się do nakazu ma konsekwencje prawne.

Art. 283. KP Wykroczenia przeciwko prawom pracownika związane z nieprzestrzeganiem przepisów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy

§ 1. Kto, będąc odpowiedzialnym za stan bezpieczeństwa i higieny pracy albo kierując pracownikami lub innymi osobami fizycznymi, nie przestrzega przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, podlega karze grzywny od 1 000 zł do 30 000 zł.

Co grozi za brak oceny ryzyka zawodowego?

Należy pamiętać, że ocena ryzyka zawodowego nie jest jednorazowa, to żywy dokument, który trzeba aktualizować okresowo. Ocena ryzyka zawodowego polega na systematycznym badaniu wszystkich aspektów pracy. Brak oceny ryzyka zawodowego może prowadzić do niewspółmiernych strat (w tym zdrowotnych, takich jak choroby, kontuzje) w stosunku do kosztów jej wykonania.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 394 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-16
Wszystko ok
2024-05-09
Polecam OK!
pixel